Liečivé rastliny majú mnohoraké využitie, napríklad priame použitie v čerstvom stave, či už na zastavenie drobného krvácania, zmiernenie opuchov, do šalátov, hlavne jarných, detoxikačných, na dekoráciu – napríklad jedlé kvety, rôzne šťavy, či už z vňatí, alebo plodov, ďalej v sušenom stave napríklad na prípravu čajov, na prípravu liečivých mastí, na zábaly, extrakciu účinných látok, napríklad mentol, gáfor, ktoré sa ďalej využívajú na výrobu liečivých prípravkov. možností je naozaj veľmi veľa, viď vyššie.
Poznáme aj iné využitie liečivých rastlín, napríklad thajské bylinné gule – herbal compress – na masážne účely, ďalej éterické oleje – silice, používané hlavne v aromaterapii, ale rastliny a nielen liečivé, sa používajú aj v ezoterike a to napríklad na vydymovanie, vonné tyčinky, ktoré slúžia hlavne na navodenie atmosféry ale aj na čistenie priestoru, takto sa používajú aj rôzne vydymovadlá, čo sú sušené vňate, listy, drevo, živice, notoricky známe sú biela šalvia, kostolné kadidlo.
Ďaľšie využitie rastlín je v mágii, hlavne rastlín, ktoré majú psychoaktívne účinky, poznáme hlavne zo šamanských rituálov, slúžia na dosiahnutie stavu tranzu, prechod do iných dimenzií, komunikáciu s bytosťami. Často používaná je napríklad Šalvia divotvorná, Salvium divinorum, ale i rôzne huby. V Spoločenstve Selekcia takéto praktiky nevyužívame, preto sa tejto téme nebudem venovať. Nemám ani žiadne praktické skúsenosti s akýmikoľvek psychoaktívnymi látkami.
Tento príspevok bol odoslaný
v sobota, júl 8th, 2023 o 19:10 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené.
Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed.
Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.