11
dec

Poznáte strom horský popol?

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 9x

Viem, že ho poznáte, bez neho si je ťažké predstaviť predzáhradku pri dome, tienistý kút parku, či aleju kdesi na predmestí. Jarabina (horský popol) však spolu s vlastnosťami jej rastu, ako aj užitočnými a liečivými vlastnosťami pre mnohých stále zostáva tajomstvom.

Latinský názov popola obyčajného – Sorbus aucuparia znamená „chytať vtáky“, pravdepodobne je odvodený od lovu drozdov holdujúcich na plodoch Jarabiny.
Jarabina je ker alebo strom vysoký od štyroch do pätnástich metrov. Listy sú nepárne perovité, kvety sú biele, plody okrúhle – spravidla sú jasne červené, ale niekedy nažltlé, či oranžové. Dozrievajú od septembra do októbra. Ja jeseň jarabinové listy získajú úžasný karmínový, ohnivý odtieň, prechádzajúci fázami žltej a oranžovej.
Plody Jarabiny uznáva nie len ľudová, ale aj oficiálna medicína. Má vysoký obsah vitamínov, hlavne A a C a sú známe aj močopudné a hemostatické účinky. Sú vhodné aj pri anémii. Zaujímavosťou je, že sa používa aj na odstránenie bradavíc – surové bobule Jarabiny rozdrvíme a nanesieme na noc na bradavicu, zafixujeme a ráno všetky zmyjeme vodou. Postup sa musí niekoľkokrát opakovať. No ľudia, ktorí majú predispozíciu na tvorbu krvných zrazenín Jarabinu nesmú používať.
Po prvých jesenných mrazoch strácajú zrelé bobule Jarabiny horkosť a získavajú sladkastú chuť. Z bobúľ sa varia kompóty, marmelády, želé a šťavy, ktoré sa potom používali na liečenie prechladnutia, aterosklerózy, reumatizmu a srdcového zlyhania. Výborný je čaj z kvetov a plodov Jarabiny s prídavkom mäty. Plody sa tiež sušia, namáčajú a kvasia. Z bobúľ sa robí aj víno a likér.
Aké choroby a príznaky sú indikátormi pre použitie tejto liečivej rastliny?
Hypertenzia, ateroskleróza, reuma, dna, kyslosť žalúdka, poruchy metabolizmu solí, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi, obezita, atonia hrubého čreva, hemoroidy, zápalové ochorenia kože, cievne kŕče mozgu, asténia a anémia…

Tento príspevok bol odoslaný v piatok, december 11th, 2020 o 13:45 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek