Nezabudnime na imelo
O chvíľku sú tu sviatky Vianoc, ktoré sú spojené s touto zaujímavou a krásnou rastlinkou. Imelo je opradené množstvom mýtov a legiend, no zároveň je krásne. Také je imelo, ktoré nesmie chýbať v žiadnej vianočnej výzdobe. Táto zázračná magická rastlinka v sebe skrýva oveľa viac, než si myslíme. Prináša do domu šťastie, odvahu a lásku. A najlepšie to funguje, ak dostaneme imelo ako darček. Kvitne v marci a v apríli, jeho biele bobule dozrievajú práve v decembri, a preto imelo pripadalo našim predkom magické, a tak mu prisúdili čarovné účinky.
Zavesili sme si ho doma ako ochranu pred ohňom, čarodejnicami a zlými duchmi a odháňa choroby. Tiež sa tradovalo, že imelo splní jedno prianie každému, kto ho zašeptá do plamienka prvej zapálenej sviečky na vianočnom stromčeku.
Kelti verili, že prináša do domu šťastie (to platí vraj iba vtedy, ak strom rastie v našej záhrade), odvahu, lásku a plodnosť, preto tiež dodržiavali zvyk bozkávania sa: muž smel pobozkať na Štedrý deň pod zaveseným imelom ktorúkoľvek ženu. Po každom bozku odtrhli spoločne jednu bobuľku, až na tú poslednú. S tou potom imelo viselo až do budúcich Vianoc. Pri rituáloch ho používali na odháňanie zlých duchov a démonov. Druidovia, keltskí kňazi imelo uctievali a považovali ho za posvätnú rastlinu. Konáriky imela vešali ako ochranu pred démonmi.
V stredoveku bobule imela používali aj na prípravu lepidla. Odtiaľ pravdepodobne pochádza aj povera, že imelo upevňuje priateľské zväzky.
Keďže dokáže prežiť aj tuhé mrazy, je považované za symbol života.
Imelo (Viscum album) je stálozelený poloparazitický ker, rastie na ihličnatých a listnatých drevinách celého sveta, kam jeho semená zanesú vtáci trusom. Poloparazitický preto, že z hostiteľa odoberá vodu a minerálne látky, ale na druhej strane vďaka vždyzeleným listom, v ktorých prebieha fotosyntéza, zásobuje hostiteľa najmä sacharidmi.
Imelo je liečivé i jedovaté, používa sa v modernej medicíne i liečiteľstve. Obsahuje glykoproteidy, peptidické toxíny, histamín a rad ďalších látok. Táto všestranná liečivka je však súčasne rastlinou pomerne silne jedovatou. Zaujímavé je, že jednotlivé rastliny imela majú rôzny obsah látok podľa toho, na akom strome rastú. Tiež záleží i na období zberu – najviac účinných látok má imelo zbierané v marci, novembri a decembri. Jedovaté sú však iba bobule, zvyšné časti sú prospešné s liečivými účinkami.
Imelo biele –vňať, znižuje krvný tlak (tu stojí za zmienku info, že viskotoxíny sú pri ústnom požití neúčinné, no ak sa podajú injekčne, znižujú krvný tlak. Sú však jedovaté a vo vyšších dávkach vyvolávajú nekrózy – tj. odumretá oblasť tkaniva, s reakciou okolitého živého tkaniva), zabraňuje krvácaniu z maternice a z nosa. Odporúča sa pri dlhodobej menštruácii a krvácajúcich hemoroidoch. Odstraňuje pocit návalov krvi do hlavy, najmä v klimaktériu. Podporuje činnosť slinivky a aj funkciu štítnej žľazy. Dobre pomáha pri rakovine žalúdka, epilepsii, štítnej žľaze, ženskej a mužskej neplodnosti, proti artérioskleróze, obmedzuje výskyt kŕčových žíl, zabraňuje zapáleniu ciev,….
Bylinný čaj zalievame vriacou vodou. Na jednu 2,5 dcl šálku dáme 1 až 2 čajové lyžičky zmesi, necháme 8 – 10 minút lúhovať a po precedení podávame. Nemá význam robiť silné čaje, účinok väčší nebude, s imelom treba opatrne.
Tinktúra z imela – chráni pred vírusmi s tomto chrípkovom období. Pôsobí ako posilňovač imunity. Posekané čerstvé lístky imela dajte do sklenej nádoby a zalejte kvalitným päťdesiat percentným liehom / domácu pálenku. Lístky necháme v liehu lúhovať osem týždňov. Potom scedíme a užívame 3x denne dvadsať kvapiek.
Imelový macerát – ak tečie krv z nosa, pomáha vdychovanie imelového macerátu.
Pri narušení hormonálnej funkcii sa zase odporúča piť nápoj z imela – ½ šálky ráno a večer.
Dokonca aj pri epilepsii pomôžu lístky imela.
Na povzbudenie látkovej výmeny sa odporúča ½ roka užívať imelo.
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.