Mám na záhrade vysadené kríky Rakytníka rešetliakovitého. V tomto roku nebola veľká úroda, no verím že do budúcna sa to zlepší.
Rakytník má 10x viac C vitamínu ako pomaranč. Je zdrojom vitamínu A a organických kyselín. Má výrazné biostimulačné účinky, výrazne podporuje imunitný systém, je vhodný pri rekonvalescencii.
Olej z rakytníku má veľké regeneračné schopnosti, je to biogénny stimulátor, ktorý predovšetkým ovplyvňuje rast tkanív pri poškodení kože a sliznice. Má veľké antibakteriálne účinky. Pri vnútornom užívaní priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene, pankreasu, zlepšuje peristaltiku čriev a veľmi dobre pôsobí aj pri hemoroidoch…
Mám pripravené osvedčené recepty na prípravu:
1. Rakytníkový likér
Pozbierané plody sa naložia do 80% alkoholu, kde sa lúhujú 8 – 14 mesiacov. Takto pripravený macerát sa podľa potreby dosladí zahusteným hroznovým muštom a nechá sa zrieť za optimálnych podmienok v dubových sudoch. Ideálne je ho konzumovať po roku zrenia. Zdravý likér má tmavohnedú farbu, intenzívnu vôňu a medovú príchuť. Pohárik denne stačí ako prevencia.
Tento likér som zatiaľ nerobila, nemám ešte toľko plodov. No kríčky rýchlo rastú.
2. Rakytníkový olej
Na 100 ml oleja budeme potrebovať asi 5 kg plodov. Toľko zatiaľ na mojich kríkoch nemám, tak musím počkať.
Budeme potrebovať:
Sušené plody rakytníka
Kvalitný, za studena lisovaný olej (sézamový, hroznový, mandľový…)
Rakytník zomelieme a zalejeme zahriatym olejom, približne 40 °C. Oleja dáme toľko, aby boli plody zaliate na 1 cm nad pomletú zmes. Premiešame a necháme 7 dní macerovať.
Pri zaliatí studeným olejom by sme museli čakať 4 – 6 týždňov.
Teplý olej nám lúhovanie urýchli. Po 7 dňoch zmes scedíme, dobre vymačkáme plody nasiaknuté olejom a uskladníme v chlade.
Rakytníkový olej môžeme pripraviť rovnakým spôsobom aj z čerstvých plodov, ktoré popučíme pred zaliatím olejom.
Pri vnútornom používaní 1x denne 1 ČL (deti) a 2 ČL (alebo 1 PL) u dospelých.
V kuchyni sa môže použiť do marinád a zálievok.
Pri liečbe zvonka potierame postihnuté miesta.
Je zaujímavé, že olej zo semien má vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, olej z celých bobúľ zase obsahuje látky, ktoré sa nachádzajú v šupke – flavonoidy, vitamín E a pod.
Ja som čerstvé plody rakytníku odšťavila a zamrazila. Používam ich do čaju.
Tags: Rakytník, rakytníkový olej
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.