Popis
Veľmi známa liečivá rastlina, trváca, ktorá z koreňa vyháňa na jar prízemnú ružicu kopijovitých, celistvookrajových listov s výraznou žilnatinou. Z centra ružice sa driape hore k nebu niekoľko rebrovitých stoniek, občas dosahujúcich výšku až 50 cm, zakončených kvetným klasom. Kvietky majú trojzubý kalich, štvorcípu hnedastú korunu a štyri tyčinky s dlhými nitkami, preto peľnice z klasu nápadne vyčnievajú. Plod je tobolka.
Výskyt
Rastie hojne na lúkach, pri cestách, v priekopách, na medziach a poliach ako veľmi húževnatá bylina. Prežíva i veľmi brutálne zaobchádzanie, pošliapanie, ako napríklad na hrádzach, keď sa po ňom pravidelne chodí. Aj keď vyzerá, že to má chudák čoskoro za sebou, budúci rok je opäť pri sile, akoby sa nič nedialo.
Zber
Zbierajú sa listy odrezávaním počas kvitnutia. Sušia sa najlepšie rýchlo na slnku a potom sa dosušujú v tieni, aby nestratili svoju prirodzenú farbu, lebo sčernané listy strácajú svoj účinok. Skorocel obsahuje sliz, triesloviny, enzýmy a veľa vitamínu C.
Využitie
Má odhlieňovací a slizový, protizápalový a antibakteriálny účinok. Znamenitý prostriedok zvonka na zapálené rany, odreniny, popáleniny, otvorené rany (pozor: v otvorených ranách štípe) vo forme obkladov, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, proti kašľu, astme, pri poruchách trávenia, pri katare žalúdka a čriev a vredoch.
Tags: dýchacie cesty, kašeľ, rany, skorocel, trávenie, vredy
3 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.