Popis
Pŕhľava dvojdomá, ľudovo nazývana aj žihľava je všeobecne známa bylina, z trvalého podzemku vyháňajúca vždy niekoľko nezriedka vyše 1 m vysokých priamych bylí. Listy protistojné, srdcovito vajcovité, hrubo pílkovité, končisté. Príznačnému menu vďačí dutým, krehkým, pŕhlivým chlpom naplneným kyselinou mravčou, ktoré sa pri dotyku zapichnú do pokožky, zlomia sa a takto doručia svoju nálož do čerstvo vytvorenej ranky. Pŕhľava kvitne celé leto. Malé zelenkasté kvietky sú dvojdomé, zoskupené v jahňadovitých pretrhovaných zložených strapcoch. Plody sú nažky.
Výskyt
Rada lemuje ploty, lesné cestičky a pokrýva kroviská, lesy a rumoviská.
Zber
Zbierajú sa hlavne listy, niekedy aj celá vňať, najlepšie v rukaviciach. Pre odvážnych a tých čo by radi prevenciu proti reume hoc aj bez rukavíc. Treba usušiť čo najrýchlejšie, aby si listy zachovali pôvodnú farbu.
Využitie
Pŕhľava obsahuje kyselinu mravčiu, kremičitú, triesloviny, vitamín C a provitamín A. Používa sa na celkovú detoxikáciu po zime, čistenie krvi, ako močopudný prostriedok, šľahaním proti reumatizmu (pre odvážnych), na vlasy v podobe žihľavového šampónu, odvaru alebo zábalu. Mladé rastliny možno používať ako šalát, ba dokonca jesť listy priamo z rastliny poskladaním do štvorčeka a týmto spôsobom ani nepŕhli.
Ak ju používame dlhodobejšie, doporučuje sa po 21 dňoch užívania urobiť týždňovú pauzu.
Čerstvú je možno piť vo forme žihľavového smoothie, pol litra, piť postupne. Treba však opatrne, pretože môže spôsobovať obličkové kamene. Pri zaliatí čerstvých listov vriacou vodou sa deaktivujú kameňotvorné látky na 60-70%.
Tags: čistenie krvi, detoxikácia, močopudná, pŕhľava
2 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.