6
nov

Môj poznatok o Harmančeku

   Autor: Asarat   v fytoterapia, Liečenie, návody, recepty, Zdravie | Zobrazené: 8x

Ako mladý počas výučby mágie som sa okrajovo dotkol aj bylinárstva a bylín. A tu jeden môj poznatok.

Harmanček, alebo rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla), je v ľudovom liečiteľstve veľmi cenenou rastlinou, známy svojimi liečivými účinkami už od staroveku. Používa sa hlavne kvôli svojim protizápalovým, hojivým, upokojujúcim a antimikrobiálnym vlastnostiam.

Liečivé vlastnosti harmančeka

Harmanček obsahuje flavonoidy, éterické oleje (ako bisabolol a chamazulén), kumaríny a ďalšie aktívne látky, ktoré majú protizápalové účinky, zmierňujú bolesti a podporujú hojenie. V ľudovej medicíne sa využíval na liečbu rôznych ťažkostí:

1. Tráviace problémy – Harmančekový čaj je známy svojou schopnosťou upokojiť žalúdok, zmierniť kŕče a nadúvanie, a pomáhať pri liečbe zápalu žalúdka, hnačiek alebo nevoľnosti.

2. Hojenie rán a kožné problémy – Využíva sa vo forme obkladov a mastí na rany, ekzémy, popáleniny, či iné kožné zápaly. Má hojivé účinky a zmierňuje svrbenie.

3. Podpora spánku a zmiernenie stresu – Harmanček má mierne sedatívne účinky, preto je ideálny na upokojenie nervov a podporu spánku. Čaj z harmančeka sa často pije večer pre jeho relaxačné účinky.

4. Ústne zápaly a bolesti zubov – Harmančekový odvar sa využíva ako ústna voda pri zápaloch ďasien, paradentóze alebo bolestiach zubov. Vďaka protizápalovým vlastnostiam pomáha zmierniť bolesť a urýchliť hojenie.

5. Prechladnutie a respiračné ochorenia – Harmančekový čaj sa používa pri prechladnutí, bolesti hrdla a zápale priedušiek. Inhalácia harmančekových výparov pomáha uvoľniť dýchacie cesty a zmierňuje kašeľ.

Príprava a používanie harmančeka

Najčastejšie sa harmanček používa vo forme čaju alebo odvaru, ktorý sa pije alebo aplikuje zvonka ako obklad. Pre vnútorné použitie sa zvyčajne pridáva 1-2 čajové lyžičky sušených kvetov harmančeka na šálku horúcej vody, nechá sa lúhovať 5-10 minút. Na vonkajšie použitie (napríklad na obklady) je vhodné pripraviť koncentrovanejší odvar.

Bezpečnostné upozornenia

Aj keď je harmanček pre väčšinu ľudí bezpečný, niektorí môžu byť naň alergickí, najmä ak majú alergiu na rastliny z čeľade astrovitých (napr. ambrózia). Užívanie harmančeka by mali konzultovať aj tehotné a dojčiace ženy.

Harmanček je tak jednou z najuniverzálnejších liečivých bylín v ľudovom liečiteľstve, používaný pre svoje jemné, ale účinné liečivé vlastnosti, ktoré pomáhajú pri rôznych zdravotných problémoch.

Tento príspevok bol odoslaný v streda, november 6th, 2024 o 9:13 a je zaradený pod fytoterapia, Liečenie, návody, recepty, Zdravie. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

3 komentárov

Orion
 1 

Kedze k bylinkam mam pozitivny vztah a je pre mna zaujimava tato problematika dakujem za informacie.

november 7th, 2024 at 7:11
Vhiolynta
 2 

Harmanček používam často, ale doplnila som si info
Ďakujem

november 7th, 2024 at 18:28
Anubis
 3 

Vážený kolegovia ja pijem harmančekový čaj každé ráno s medom. Dám si k tomu dve polievkové lyžice olivového oleja. Veľmi je to dobré pre tých čo majú hektický a stresový život.

november 13th, 2024 at 17:24

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek