Pôvodom je nechtík lekársky (Calendula officinalis) z Južnej Európy. Starí Egypťania ho používali ako omladzujúci prostriedok. Hinduisti ním zdobili oltáre v chrámoch, Peržania a Gréci ním ozdobovali jedlá. Aj dnes sa nechtík v mnohých krajinách pridáva do polievok a do duseného mäsa na dochutenie, alebo sa používa na prifarbovanie syrov a masla.
Účinné látky nechtíka tvorí predovšetkým silica, farbivá a horčiny. Nechtík podporuje vylučovanie žlče a znižuje potenie. Pre svoje hojivé a antiseptické účinky sa zaraďuje medzi vynikajúce prostriedky na ošetrenie suchej pokožky a popraskaných pier. V ľudovom liečiteľstve sa používa väčšinou vo forme tinktúr, alebo mastí na obklady zvonka na preležaniny. Vojenskí lekári používali nechtík na liečbu otvorených rán (počas občianskej vojny v Amerike).
Veľmi známy je nechtíkový olej, ktorý sa získava maceráciou kvetov. Jeho priaznivé účinky sa využívajú na upokojenie a hojenie zapálenej kože, omrzliny, trhlinky na prsných bradavkách pri dojčení (nie je toxický pre dieťa). Kvety nechtíka využívame aj v domácnosti. Povarením kvetov získame jasné žlté farbivo, ktoré môžeme pridávať do jedál. Lupienkami môžeme dekorovať mäso, studené misy, nátierky. Vynikajúci je aj osviežujúci čaj z čerstvých kvetov, suché alebo surové kvety môžeme pridať do kúpeľa.
Nechtíkový olej
Sklenenú nádobu naplníme kvetmi nechtíka lekárskeho. Zalejeme ich slnečnicovým olejom tak, aby boli celé ponorené. Nádobu uzavrieme a necháme stáť na slnečnom mieste štrnásť dní. Obsah treba občas premiešať, alebo nádobu pretrepať. Po dvoch týždňoch olej scedíme a prelejeme do vhodných sklenených nádob, ktoré skladujeme v chladničke. Používame ho na natieranie pleti. Je to aj ideálny prostriedok na odreniny, drobné poranenia kože a zádery. Dobre sa vstrebáva a nezanecháva mastný film.
Masť z nechtíka lekárskeho
300g čerstvých kvetov nadrobno posekáme a pridáme ich do 500g roztopenej bravčovej masti, ktorú necháme vzkypieť. Zamiešame a necháme štyridsaťosem hodín stáť. Potom masť mierne ohrejeme a precedíme cez plátno do sklenenej nádoby. Uchovávame v chladničke. Masť používame na liečbu vredov predkolenia, zle hojace rany, rôzne zapálené miesta a preležaniny. Obsahové látky nechtíka zvláčňujú pokožku a pôsobia protizápalovo a podporujú hojenie rán.
Nechtíková tinktúra
100g suchých nechtíkových kvetov prelejeme 1000ml čistého 60% liehu a necháme macerovať päť dní. Potom precedíme cez husté plátno. Vzniknutý koncentrát sa používa v ľudovom liečiteľstve v dávke jedna čajová lyžička na 250ml vody na natieranie unavených nôh, pri hnisavých zápaloch kože, pri preležaninách.
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.