Aj keď sa používajú na skrášľovanie nášho okolia, bohužiaľ mnohí ľudia, ktorí hľadajú liek v prírode, liečivú silu stromov nevidia. Stromy nám vo svojej veľkosti ponúkajú veľmi silné liečivé účinky. Treba ich len správne využiť. Pri čerpaní sily zo stromov musíme postupovať ohľaduplne. Hlavne ak sa zberá kôra pre liečebné účely musíme byť opatrní, neolúpať kôru okolo celého obvodu jeho kmeňa. Spôsobili by sme tým prerušenie cirkulácie vody a živín získaných z pôdy, ktoré sa potrebujú dostať aj do listov. Ak potrebujeme kôru, vhodné obdobie je na jar a na jeseň.
Spomeniem aspoň pár stromov:
Lipa (Tillia) – kvet je významným srdcovým tonikom, zmierňuje srdcové palpitácie a dobre pôsobí na hladinu dobrého cholesterolu a krvný tlak. Lipa je vhodné tonikum aj pre nervový systém a v zimnom období podporí imunitný systém.
Ginko dvojlaločné (Ginko biloba) – liečivá sila je v listoch. Ginko je známe tým, že vplýva na mozog, ale veľmi účinne pomáha aj očiam. Je jednou z mála rastlín, ktorých zložky dokážu prejsť aj hematoencefalickou bariérou.
A teraz trochu mágie:
Lieska svojím vzhľadom ťažko budí dojem silného posvätného stromu, napriek tomu jeho magický význam nemožno podceňovať. Jej kvety sa objavia veľmi skoro v roku, visiace ako žiariace stuhy, dlho predtým, než sa objavia listy. Lieska predstavuje silný obraz pulzujúcej životnej sily, ktorá sa neskôr stáva ešte viac zrejmá. Je prekvapujúcim faktom, že lieska má afrodiziakálne účinky a hrá dôležitú úlohu v mágii týkajúcej sa plodnosti. Metly a magické palice boli vyrobené z jej vetiev. Tieto vetvičky sú používané na prútkárčenie – detekciu skrytých vodných zdrojov a jemných energií.
Borovica – symbol dlhého života, využíva sa pri ochranných a liečebných rituáloch.
Breza – čarodejnícka metla sa vyrábala z brezy, vŕby a liesky. Využíva sa pri očistných a zažehnávacích rituáloch. Breza bola u Keltov a Germánov symbolom svetla, ohňa, zrodenia a očisty – asi kvôli tomu, že jej kôra a stromové huby, ktoré na nej rastú sa používajú na zapálenie ohňa.
Baza čierna – má veľa významov. Pre Keltov a Druidov bol posvätným stromom. Dodnes je považovaný za posvätný a ochranný stom. Jeho bobule sa používajú na všetky druhy rituálov – milostných, liečebných a ochranných.
Jedľa – pôsobí na naše sny. Dá sa prirovnať ku skúsenému liečiteľovi, ktorý vidí ľudské bytosti vždy z pohľadu celku. Pôsobí ako nadšený hostiteľ, ktorý sa rád obklopuje ľuďmi.
Jarabina – posvätný strom Druidov, poskytuje ochranu a podporuje jasnovidecké schopnosti.
A na záver, konáre stromov sú ako ruky človeka. Prechádzky okolo stromov by sme nemali absolvovať mechanicky, ale naopak, pristaviť sa pri nich, venovať im pozornosť a všímať si ich.
Objatie buku – sila jeho listov spoľahlivo zaženie bolesť hlavy, odoženie celkovú slabosť. Gaštan lieči dušu, s milostnými problémami pomôže už spomínaná lipa a sexuálne ťažkosti odbúra višňa alebo čerešňa.
Ak sa stromy naučíme vnímať, porozumieme ich duši, oni nám za odmenu odhalia a prezradia mnohé svoje tajomstvá.
Nie je tajomstvom, že rastliny a stromy dokážu vidieť, počuť, cítiť radosť, zúfalstvo i bolesť. Predčia človeka v schopnosti rozlíšiť skutočnú lásku od predstieranej, dokážu dokonca čítať i naše myšlienky. Rovnako je dokázané, že stromy medzi sebou komunikujú. Mnohé rastliny a stromy v sebe skrývajú silnú dávku magnetizmu a môžu ju zo seba rovnako vydávať, ako ju aj čerpať z okolia. Existujú však aj neutrálne, ktoré energiu človeku neberú ani nedodávajú. Opačnou skupinkou sú stromy s negatívnym pôsobením. Človek by sa nemal v tomto smere približovať k vŕbe, jedli a topoľa, pretože neprospievajú. Ich využitie je skôr opodstatnené v hore popísanom texte. Najväčšie množstvo liečebného magnetizmu má v sebe breza, dub, lipa, smrek a borovica. Breza a dub sú na prvom mieste svojou silou.
Jeden komentár
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.