2
júl

Tajomné vlastnosti rastlín

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, Nezaradené | Zobrazené: 137x

Začalo obdobie kvitnutia tých najkrajších kvietkov, ktoré nám dávajú pocit pohody a radosti.
Všetky majú zelený základ, no existujú aj nezelené rastliny? Čo to znamená, že sú nezelené?

Bola som ešte počas jarného obdobia na prechádzke v lese a natrafila som na tajomnú a záhadnú rastlinku. Pretože máme v mobile apku a tá nám určí o akú kvetinku sa jedná, tak to bol Zubovník šupinatý. Je pozoruhodným zástupcom nezelenej flóry s unikátnym zjavom v prírode. Dokonale sa vymyká našim predstavám o „tradičnej“ kvitnúcej rastline. Svojím zjavom skôr pripomína mimozemského šupinatého červa, ktorý si, akoby mimochodom, vyrazil na prieskum zemského povrchu v periskopovej podobe. Nemá typický koreň, stonku, ba ani listy. Aj ružové kvety sú podivuhodne ukryté a farebne splývajú s „telom“ svojho nositeľa.
A prečo je tajomná? Pretože vedecké rodové meno Lathraea znamená tajomný. Asi aj preto, že väčšina životného cyklu rastlinky prebieha skryto pod zemou. Druhový prívlastok „šupinatý“ zase pripomína tvar jeho listov v podobe rybích šupín, ktoré sú uložené v rade ako zuby (odtiaľ názov Zubovník).
Zubovník je parazitom, pretože sa k nejakej rastlinke prisaje na korene a čerpá z nich živiny pre svoj rast.
Botanici zistili aj čiastočnú mäsožravosť tejto rastlinky.
Svoj pozemný prieskum rastlinka vykonáva v apríli až máji. Jeho sezóna trvá veľmi krátko, po čase nadzemná časť veľmi rýchlo bledne a odumiera. Podzemná časť pokračuje vo svojom tajomnom živote.

Ako sme vyšli z lesa, na stráni som spozorovala umrlčiu bylinu – Zárazu. Je to veľmi atraktívna rastlina so zaujímavým kvetom.
Odborný názov má Orobanche, ako ukázala apka v mobile. Tiež je to parazitujúca rastlina. Dokáže sa živiť len látkami, ktoré sa nachádzajú v tele hostiteľa. Nie sú to len živiny, ale aj voda a minerálne látky. Jednoducho bez hostiteľa nedokážu existovať.
Kvôli bezlistej byli a farbe žltej ako vosk, ktorá uprostred zelene lúky vyzerá trochu strašidelne, Zárazu volali umrlčia bylina.
Kvitne od júna do augusta. Viaceré druhy sú chránené.

Zamyslenie
Príroda to zariadila múdro; po vystúpení predchodcov vyšších rastlín z morí nastáva pre flóru nová situácia, na súši je viac slnečného žiarenia, atmosférického kysličníka uhličitého a aj kyslíka…
Po čase akoby niektoré rastliny „prišli na to“, že živiť sa dá aj ľahšie. Schádzajú z vytýčenej cesty vývojovej línie a pokropené pomyselnou dávkou vampirizmu sa z nich stávajú podivuhodní rastlinní upíry vysávajúci krv zo žíl iných rastlín.
Zaujímavý, stále zahalený istou dávkou mystéria, ale aj pôsobivý a obohacujúci ríšu rastlín – taký je svet nezelených rastlín. Svet plný podnetov a fascinujúcej krásy.

Zubovník                                                                                                                                    Záraza

alternativní popis obrázku chybíVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zubovník šupinatý

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento príspevok bol odoslaný v utorok, júl 2nd, 2019 o 12:56 a je zaradený pod články, fytoterapia, Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

2 komentárov

Asarat
 1 

Kolegyňa Vhiolynta, neprestávaš ma udivovať tvojimi znalosťami a záujmom o bylinky. 🙂
Ak sa neurazíš zaujalo ma to až tak, že som si uvedené byliny vyhľadal na internete a vložil som Ti sem na drzo fotky oboch rastlín.

Sú to nádherné a zaujímavé rastliny. A už sa mi rodí v hlave ich možné využite. 🙂

júl 2nd, 2019 at 14:45
Vhiolynta
 2 

Ďakujem Ašarat za milé slová, potešili ma.
Som rada, že si pripol obrázky, mne sa to nepodarilo.
Veľmi som zvedavá, aké využitie týchto rastlín nám prezradíš.

júl 3rd, 2019 at 6:58

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek