Keď sa zamyslím nad modernou medicínou a jej pôvodom, prichádzam k zisteniu, že vlastne aj najmodernejšie lieky pochádzajú zo skúseností a vedomostí veľmi dávnych dôb a preto nie je prekvapujúce, že základy medicíny ovládali aj naši prastarí predkovia.
Liečivé bylinky tvoria len jednu z ingrediencií potrebných pri liečení. Liečba a mágia s rastlinami vyžaduje oveľa viac než len rastliny samé. Podstatné je, kde, kedy a kto rastlinu zbiera, ako s ňou kto zaobchádza a kto ju chorému poskytol. Osoba samotného liečiteľa bola dôležitá, pretože základom každej liečby bol rituál, ktorého úlohou bolo priblíženie sa spirituálnej podstate byliny. Inak by prítomnosť liečiteľa bola úplne zbytočná a ľudia by si vedeli potrebné rastlinky nazbierať sami.
Teraz sú bylinky, ľudia si ich nazbierajú sami a rituál je fuč. Veľmi málo liečiteľov tieto rituály robia. Najčastejšie to asi vídame v rozprávkach o čarodejniciach. No poznám babky liečiteľky z Kysúc, tam sa rituály robia. A možno aj v iných lokalitách…
Teraz som v škole mágie a teší ma, že pri práci s bylinkami tieto rituály použijeme, určite pod vedením kňaza Thalassa to zvládneme.
Upevňovanie a navracanie zdravia boli a sú spájané s liečivou mágiou. Je potrebné podotknúť, že mágia bola veľmi pevným fragmentom v liečiteľstve. Dokonca až tak pevným, že niektoré druhy bylín neslúžili na primárny liečebný účinok, ale na magickú podporu iných liečivých úkonov. Najstaršou magickou bylinou využívanou na tento účel bola palina černobyľ (artemisia vulgaris) a liečenie bolo zo strany liečiteľa sprevádzané množstvom zaklínacích formúl a rôznych úkonov, ktoré boli považované za nutné pre dosiahnutie želaného účinku.
Medzi liečiteľmi bola Hildegarda z Bingenu najvýraznejšia ženská postava. Svojou prácou položila základy kláštornej medicíny a o rady ju žiadali mnohí, ako napr. pápež, cisár, biskup, kniežatá… Dodnes sa využívajú mnohé jej liečiteľské tipy a ľudia sa k nej vracajú. Napísala jedinečné medicínske dielo o liečivej sile rastlín, zvierat, drahých kameňov a elementov. Ním sa inšpirujú mnohí.
Zaujal ma v tomto chrípkovom období recept na dlhotrvajúci kašeľ:
Smrekové mladé výhonky naložiť do pálenky (40% alkohol) na 3 týždne. Potom zliať. Piť po 5 kvapkách na cukor. Užívať do zlepšenia.
Aj kloktanie soľou, vlažným repíkom, šalviou, harmančekom, sódou bikarbónou (1KL/1dl vody)
No viera v bylinkárov sa pomaly vracia späť, hlavne ako rezerva pre prípad, kedy vedecká medicína zlyhala. To je zrejme skutočne jeden z hlavných dôvodov, prečo o liečiteľstve tohto charakteru nie je problém počuť aj dnes.
Ľudia sa síce vyznajú všeobecne v základných bylinách, ale len niektorí jedinci majú a mali tú moc a schopnosť, ktorá dokázala a dokáže pomôcť takmer každému.
Ľudia sa vo všeobecnosti zaujímajú o byliny, myslím, že k tomu dopomáha aj chcený a veľmi rozšírený zdravý životný štýl, ktorý sa objavuje v stále širšej populácii a návrat ľudí na vidiek.
2 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.