18
mar

Čo nevieme o Kalisii voňavej

   Autor: Vhiolynta   v články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty | Zobrazené: 21x

Je to rastlinka rastúca v trópoch, má rada teplo a vlhko. U nás sa pestuje ako izbová rastlina. Veľmi ľahko sa rozmnožuje, oddelíme kúsok podzemnej časti (oddenok) a vložíme do vody, kde pustí korienky.

Kalisia voňavá si zaslúži prívlastok „zázračná“ – lieči prostatu, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, roztrúsenú sklerózu, artrózu, arytmiu, astmu, migrény, bolesti kĺbov, bradavice, Crohnovu chorobu, cysty, cukrovku….
Podľa citácie, ktorú vyslovil Paracelsus „Všetko, čo človek užije môže byť ako liek a aj ako jed, rozhodujúca je dávka“. Podľa tohto je to aj s Kalisiou. Pri dodržovaní liečebných dávok sa neobjavujú vedľajšie nežiaduce účinky.
Vedecké výskumy preukázali, že šťava z Kalisie obsahuje látky, ktoré bránia bujneniu rakovinových buniek. Dá sa použiť pri nádoroch, ktoré sa z dôvodu umiestnenia nedajú operovať a pri metastázach.

Príprava rastliny
Bolo zistené, že pri Kalisii docielime väčšiu účinnosť, keď si rastliny pripravené na liečenie vložíme do polyetylénového sáčika a umiestnime ho do chladničky na 14 dní (teplota +2 až +4 °C). Uloženie rastliny v chladničke vytvorí rastlinné biogénne stimulátory, ktoré navyšujú ich liečivosť a účinnosť.

Balzam
Do skla dáme 40 ml olivového oleja a 30 ml liehového výluhu min. z 20 kolienok – rastlinku tvorí veľa kolienok, uzatvoríme a 7 minút prudko trepeme pred použitím, aby sa zložky spojili. Balzam je na vonkajšie použitie.

Masť
Základ na masť je nesolené bravčové vnútorné sadlo, alebo kúpime vazelínu na masť v lekárni, môžeme použiť aj detský krém. Kalisiu rozmixujeme a vzniknutú kašu zmiešame so základom v pomere 2 diely Kalisie a 3 diely základu. Trvanlivosť s použitím masti je okolo roku, s použitím vazelíny asi 2 roky.

Olej
Oddenky Kalisie rozmixujeme a zalejeme olivovým olejom v pomere 1 diel Kalisie a 2 diely oleja, dáme na oheň a pri teplote 30 – 40 °C zahrievame 8 až 10 hodín. Olivový olej môžeme nahradiť repkovým, alebo slnečnicovým, tieto oleje sú na pokožke menej cítiť. V lete miesto zahrievania môžeme pohár s Kalisiou a olejom vystaviť na slnko počas 3 týždňov a potom scediť. Používa sa na mazanie. Trvanlivosť asi rok.

Túto izbovú rastlinku sme doma mali, no o týchto účinkoch sme nevedeli. Teraz si ju chcem zadovážiť a vyskúšať recepty. Nenapísala som ich sem, ak bude záujem, doplním.

Tento príspevok bol odoslaný v pondelok, marec 18th, 2019 o 8:33 a je zaradený pod články, fytoterapia, návody, Nezaradené, recepty. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek