Popis

Poznáme ju z našich kuchýň ako korenie a zo záhrad čoby okrasnú rastlinku, no má viac než len tieto dve funkcie – pekne vyzerať a voňať. Tento typický predstaviteľ čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) pochádza z južnej Európy a vyslúžil si meno Tymian. Poznáme ho ale aj pod názvom Dúška tymianová, či ešte známejším Materina dúška obyčajná, latinsky Thymus vulgaris L. Pre upresnenie uvádzam, že nie je identická s plnokrvnou, pravou Materinou dúškou, latinsky Thymus serpyllum L., i keď obe sú si dosť podobné, keďže sú tzv. súborný druh, ktorý zastrešuje mnohé „malé“ druhy, navzájom si sťa by z oka vypadnuvšie.

Je malý, voňavý, rozkonárený, trváci polokrík s vystupujúcimi konármi a malými, končisto elipsovitými listami. Pri listoch vyrastajú vidlicovité zoskupenia nachových kvetov s dvojpyskovým päťzubým kalichom, obsahujúcim štyri dvojmocné tyčinky. Plody sú tvrdky.

Výskyt

Vďačne sa rozmnožuje semenami, z ktorých si v domácich podmienkach môžeme vypestovať na jar priesady, a keď nám trocha posilnejú, vysadiť ich na pripravené miesto. Poprípade v máji vysiať priamo do pôdy. Vyskytuje sa teda všade tam, kde sme ho ochotní nasadiť. Ako posledná možnosť na pultoch obchodov.

Zber

Zbiera sa vňať krátko pred rozkvitnutím a rýchlo sa usuší vo viazaničkách. Medzi inými obsahuje silicu, živicu, horčinu, saponín, triesloviny. Veľmi vzácna zložka silice je tymol, zastúpený v množstve 20-40%, vysoko baktericídny, dezinfekčný a antivirálny.

Využitie

Bylinka je natoľko potentná, že sa dá využiť pri veľmi širokom spektre ochorení a pomáha pri rôznych infekciách, zápaloch, či alergénoch. Je možné ju aplikovať v rozmanitej forme, či už odvar, sirup, extrakt, liečivý čaj, kloktadlo, tinktúru, alebo éterický olej. Vhodná aj na vnútorné i vonkajšie použitie, avšak pri éterickom oleji treba byť opatrný a nepoužívať neriedený. Najlepšie pár kvapiek a zriediť iným olejom podľa vlastného výberu.

Vhodná je ako prvá voľba zbrane proti rôznym -kokom, napríklad stafylo-, strepto-, krypto- vďaka jej dezinfekčným vlastnostiam, ruka v ruke s jej schopnosťou stimulovať tvorbu bielych krviniek a tým posilňovať imunitný systém. Štúdia z Francúzska preukázala schopnosť tymiánového esenciálneho oleja zredukovať počet patogénov o 90% počas troch hodín, pri stafylokokovi aj pri 1000-násobnom riedení.

Tymian veľmi ochotne vypomôže i v nasledovných oblastiach:

  • pri infekcii močových ciest a močového mechúra, taktiež funguje ako diuretikum, podporujúc jeho efektívnosť
  • pri Candide albicans
  • proti pliesňam nechtov
  • dezinfekčný prostriedok na ruky
  • horúce obklady pri reumatických bolestiach, bolestiach svalov, vyvrtnutiach, zraneniach, artritíde, sciatike, dne
  • prvá pomoc pri poštípaní a bodnutí hmyzom, použite čerstvú bylinku alebo riedený olej
  • pri mykóze a pliesňach na nohách, medzi prstami. V tomto prípade možno použiť neriedený olej, avšak treba chrániť pokožku nejakým krémom na olejovej báze.
  • ako antibakteriálny prostriedok na umývanie ovocia a zeleniny, použite jednopercentný roztok
  • v prípravkoch na pleť a vlasy a pomoc pri akné a bradaviciach
  • pri kúpaní alebo masáži na stimulovanie menštruácie pri slabých alebo vynechávajúcich periódach
  • proti parazitom
  • tymol v esenciálnom oleji podporuje prekrvenie pokožky a tým jej hojenie
  • tymol chráni a zvyšuje percentuálne zastúpenie prospešných tukov v bunkových membránach
  • používanie tymianu v strave zvyšuje množstvo kyseliny DHA (omega-3) v bunkových membránach mozgu, obličiek a srdca
  • ako repelent proti hmyzu
  • zmes tymiánu, rozmarínu, levandule, cédrového dreva v mixe s jojobovým olejom a olejom z hroznových jadierok sa dá použiť na liečenie lokálneho vypadávania vlasov (alopecia areata). Mix treba nanášať na postihnuté miesto denne počas niekoľko mesiacov.
  • kvôli riziku podráždenia je vhodné používať tymián v zmesiach. Veľmi dobre sa mieša s bergamotom, grapefruitom, citrónom, levanduľou, rozmarínom a esenciálnym olejom z borovice.
  • pri respiračných ochoreniach – nádcha, astma, chrípka, kašeľ, bolesti hrdla, infekcia dutín, zápal priedušiek vo forme inhalovania a kloktania odvaru.
  • proti stresu, úzkostiam, depresii, nespavosti, chronickej únave, keďže dobre pôsobí na nervový systém a tým aj na psychiku, preferovane ako čaj – 5 až 10 minút lúhovať 1 čajovú lyžičku na 2 dl vriacej vody, scediť a vypiť ideálne 1 až 2 hodiny pred spaním. V prípade snahy o potlačenia stresu počas dňa chlípať najlepšie doobeda.
  • na optimalizáciu krvného tlaku, zlepšenie cirkulácie krvi a tým podporu srdcovocievneho systému, čo súčasne vedie aj k lepšiemu zásobeniu mozgu krvou a z toho vyplývajúceho zlepšenia pamäte a logického myslenia. V podobe bežného korenia v jedle, alebo vyššie uvedeného čaju.
  • pri dentálnej hygiene – zubná pasta, ústne vody a v neposlednom rade i dezinfekčné mydlá

Je až prekvapujúce, že takáto relatívne nenápadná, bežná bylinka má také všakovaké využitie. Škoda nevyužiť všetky výhody, ktoré nám tak neoblomne a oddane poskytuje i pri svojej nenáročnosti na pestovanie. 🙂

Thymus_vulgaris_001

Zdroj: https://www.naturalnews.com/037696_thyme_colds_flu.html

Tags: , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v nedeľa, november 5th, 2017 o 18:31 a je zaradený pod fytoterapia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätný odkaz - trackback z Vašej stránky.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.


Copyright © 2018 - prirodna-medicina.SELEKCIA.SK - používame WordPress
Design blogov vytvorili InfoCreek