Skromná bylinka s bielymi kvetmi ukrýva v sebe silu, ktorá presahuje fyzické liečenie. Rimbaba je rastlina migrén, ale aj duševných bremien. V mágii slúži na očistu, uvoľnenie a ochranu mysle. Ak sa používa vedome, otvára cestu k tichému vnútru, ktoré potrebuje byť vypočuté.
Rimbaba obyčajná (Tanacetum parthenium) patrí medzi menej známe, no mimoriadne silné byliny. Na pohľad pripomína harmanček, no jej vôňa je ostrejšia, účinky výraznejšie a energetika oveľa hĺbavejšia. V ľudovej tradícii sa s ňou pracovalo opatrne – ako s niečím, čo má moc, ale vyžaduje rešpekt. Rimbaba je rastlina, ktorá spája bolesť a úľavu, migrénu a očistu, hmotu a jemnohmotný svet.
Je to trváca bylina, ktorá rastie v záhradách, na slnečných lúkach, pri plotoch, múroch a cestách. Kvitne od júna do jesene. Svojím výzorom nie je nápadná – no v čajovom výluhu alebo v rituáli dá rýchlo pocítiť svoju prítomnosť.
V ľudovom liečiteľstve je najznámejšia ako bylina na migrény. Znižuje frekvenciu a intenzitu záchvatov, upokojuje zápaly, zlepšuje trávenie a mierne znižuje horúčku. Jej účinok je preventívny – nepomáha ako rýchly liek, ale pôsobí v pozadí, ako dlhodobý spojnec. Nie je vhodná pre tehotné ženy a citlivé osoby, ktoré môžu reagovať na jej horkosť.
Čo je však rovnako dôležité ako fyzické účinky, je jej magická povaha.
Rimbaba má silné ochranné a očistné kvality. V magickej tradícii sa používa najmä pri bolestiach, ktoré nemajú len fyzický pôvod. Hovorí sa, že migréna je často „bolesť duše“, ktorá sa stiahla do hlavy – Rimbaba pomáha uvoľniť to, čo sa v mysli nahromadilo, ale nebolo vypovedané.
Je bylinou, ktorá sa vkladala pod vankúš na ochranu pred zlými snami, nosila sa pri sebe ako rastlinný talizman proti „zlej mysli“ druhých, a vydymovala sa pri očiste miest, kde vládla únava, hádky alebo ticho s napätím.
V niektorých rituálnych tradíciách sa považovala za rastlinu „panenskej čistej mysle“. Nie kvôli pohlaviu, ale kvôli archetypu – pomáha žene aj mužovi vrátiť sa k sebe, keď sú zahltení hlasmi sveta, očakávaniami druhých a vlastným vnútorným chaosom.
Je vhodná najmä pre tých, ktorí:
– prežívajú smútok, ktorý bol potlačený do hlavy
– majú nevypovedané slová voči niekomu, kto už nie je medzi živými
– cítia, že ich bolesť „nepatrí telu“, ale vedomiu
– potrebujú sa zbaviť nátlaku alebo manipulácie
– potrebujú jemnú, ale rozhodnú energiu očisty
Rituál s Rimbabou – uvoľnenie bolesti a prečistenie mysle
Tento jednoduchý rituál môžeš vykonať večer, ideálne v tichu.
- Priprav si Rimbabu – sušenú bylinu (alebo čaj), bielu sviečku a misku s vodou.
- Sadni si alebo si ľahni a zapáľ sviečku. Misku postav pred seba. Vezmi do rúk hrsť Rimbaby, podrž ju nad plameňom (nie na horenie, len na aktiváciu) a potom ju nasyp do vody.
- Pozri sa na bylinu v miske a povedz:
„Rimbaba, rastlina bolesti a mieru, pomôž mi uvoľniť to, čo v hlave nemá miesto. Očisti ma od ťažoby, ktorú neviem pomenovať.“ - Potom si navlhči prsty v bylinkovej vode a jemne si ňou potri čelo, zátylok, spánky – pomaly, vedome.
- Posaď sa v tichu alebo si ľahni. Ak príde plač, dovoľ mu prísť. Ak príde spánok, oddaj sa mu.
- Po ukončení vodu s bylinou vylej do prírody alebo kvetináča so slovami:
„Ďakujem. Uvoľňujem to, čo ma už nemá držať.“
Rimbaba v tomto rituáli nepôsobí ako liek, ale ako spojka medzi telom a dušou. Je to bylina, ktorá chápe, že hlava niekedy nesie viac, než zvládne. V mágii sa k nej neobraciame, aby sme „odohnali bolesť“, ale aby sme pochopili, odkiaľ bolesť prichádza. A potom ju jemne vypustili – späť do zeme, do vetra, do pokoja.
Rimbaba je skromná sprievodkyňa. Nie je to silná psychoaktívna rastlina, nie je to silné afrodiziakum ani extatický otvárač videnia. Je to tichá opora. Pre tých, čo nesú bremeno v hlave a túžia ho uvoľniť v srdci.
Ak ju prijmeš s rešpektom, môže sa stať jemnou ochrankyňou tvojej mysle.
PS:
Rimbaba obyčajná (Tanacetum parthenium) pôvodne pochádza z Balkánu a južnej Európy, no dnes je už rozšírená takmer po celej Európe, vrátane Slovenska, a zdomácnela aj v Severnej Amerike či v niektorých oblastiach Ázie.
Kde rastie:
-
Na Slovensku ju nájdeš:
-
v záhradách a parkoch – často sa pestuje ako okrasná a liečivá bylina
-
na slnečných lúkach a medziach
-
na rumoviskách, okrajoch ciest, pri múroch a plotoch
-
obľubuje teplé, slnečné a suchšie stanovištia, no nie je veľmi náročná na pôdu
-
často sa zakorení zo záhrad do voľnej prírody
-
Je to rastlina, ktorá sa rada drží pri ľuďoch – v záhradách, blízko domov, miest, kde sa žije. A možno práve preto – tak ako aj vo svojej symbolike – zostáva blízko bolesti, ktorú treba premeniť na pokoj.
Jeden komentár
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.